STAFF LISTING

STC Staff

1 2 > showing 1 - 100 of 140 constituents

ROXANE ABBOTT

Instructor, Business Technology

GILLIAN AEPPLI

Tech Tots Preschool Director

KIMBERLY ALIBRO

Instructor, Pre-K ESE

ADAM ALLAIN

Bookstore Operator

KAREN ANDERSON

Instructor, Cosmetology

PAM ANTHOFER

Finan, Financial Aid Specialist

JENNY BAIRD

Aide, Tech Tots Preschool

JUTEA BALLARD

Admin Assistant, STC Assistant Directors

LISA BERLIN

Admin Assistant, Adult General Education

JAREK BIELAK

Instructor, Business Technology

WITOLD BIELAK

Instructor, Culinary Arts

ADINA BISHOP

Instructor, Nursing Assistant

JOANNA BOSAK

Admin Assistant, Business & Human Services

MICHELLE BOUDREAUX

Instructor, Practical Nursing

JAVIER BRITO

Instructor, Automotive Service Technology

JANET BRODY

Instructor, ESE

GAIL BROSIOUS

Admin Assistant, ACE

KELLY BRUNDAGE

Registrar, ACE

JAMES BURTON

Instructor, Digital Video Production

LESA CANFIELD

Registrar

RENATA CANTALAMESSA

Test Coordinator

KELLIE CARROLL

Instructor, Cosmetology

ANGELA CLARKE

Instructor, Nursing Assistant (Alta Vista)

WILLIAM COSTELLO

Instructor, Fire Science

TRENTON DAVIS

Outreach Specialist

MELODIE DEEDS

Instructor, Adult General Education

MARGIE DEMAURO

Test Coordinator

TERRY DIASE

Instructor, Surgical Technology

FRANK DIAZ

Instructor, Air Conditioning, Refrigeration, and Heating Technology

JAMES DIETER

Instructor, Power Equipment Technologies

LAURIE DILLON

Graphic Designer

NICHOLAS DILORENZO

Instructor, Building Trades & Construction Design Technology

RONALD DIPILLO

Executive Director, Career, Technical & Adult Education

EDWARD DOHERTY

Instructor, Precision Machining & CNC Automation

RALPH DOTY

Instructor, Automotive Collision Technology

MAURIE DUGGAN

Admin Assistant, Fire Science Academy

STAN DUNCAN

Teacher/Coordinator, Criminal Justice Academy

BETH ELLIS

Teacher, Early Childhood Education Apprenticeship

MICHAEL ENDEE

Assistant Director, STC North Port

JUSTIN ERICKSON

Program Manager, Industrial Education

EDWARD FAGAN

Instructor, Digital Video Production

PATRICIA FERENC

Instructor, Practical Nursing

MARY FITZGERALD

Instructor, Practical Nursing

JONATHAN FLEEMAN

School Counselor

FAITH FOLEY

Bookkeeper

STEPHANIE FORD

Bookkeeper

JANETTE FRANK

Admin Assistant, STC

TARA GAGE

Instructor, Early Childhood Education

NANCY GALLAGHER

Admin Assistant, STC

STACEY GALLAGHER

Instructor, Academy for Community Transition

DANELLE GILBERTI

Classified Specialist, ACE

SUSAN GISSAL

Media Center Aide

BOB GRAY

Instructor, Digital Video Production

ELIZABETH GRECO

Teacher, Practical Nursing

SARA GUSMER

Test Coordinator

VICTORIA HAMLIN

Admin Assistant, STC North Port

SALLY HARRISON

Instructor, Adult General Education

LINDA HART

Instructor, Health Science Educ.

STACY HAUSHERR

Aide, Academy for Community Transition

LILY ANN HAYES

Admin Assistant, CareerSource Suncoast

YVONNE HEBDA

Instructor, STC North Port

SUZANNE HEETER

Registrar/Bookkeeper, STC North Port

KIM HENSLEY

Aide, Academy for Community Transition

CHERYL HILL

Admin Assistant, Criminal Justice Academy

STACEY HOEY

Instructor, Practical Nursing

JAMES HORNBERGER

Instructor, .NET Application Development

SANDY HOTWAGNER

Program Manager, Criminal Justice

SALLY HRITZ

School Counselor

MARY HUTCHINSON

Admin Assistant, Health & Public Services

SUSAN IMPERATO

Instructor, Adult General education (Newton)

SALLY JENNINGS

Registrar

TRIPP JENNINGS

Assistant Director, CTE K-12

QUEEN JONES-HAYES

Food Service Worker

GALINA JORDAN

Admin Assistant, ACE

DENISE KAISER

Instructor, Business Technology

FAITH KELLER

Teacher, Digital Design

SCOTT KENNEDY

Program Manager, Health & Public Services

LORENE KENYON

Food Service Worker

BRIAN KNECHT

Instructor, Culinary Arts

ROBERT KOCH

School Counselor

DIANE KOSTAN

Admin Assistant, STC

TOM LAGASSE

Instructor, Advanced Manufacturing

DEBRA LAMBERT

Registrar/Bookkeeper

BARBARA LASKER

Aide, Tech Tots Preschool

JACOB LASORSO

Instructor, Drafting

MATT LEONA

Instructor, Adult General Education

NAKIA LIGGINS

Jail Coordinator, Adult General Education

DEBBIE LITTLEFIELD

Instructor, Practical Nursing

ANTONIO LLOVIO

Security Monitor

JAY LORENZ

Assistant Director, STC

STEPHEN LORENZ

Teacher, Criminal Justice

ANITA MARISI

Instructor, Adult General Education

MARIE MARKOVICH

Instructor, Academy for Community Transition

TERRY MARRA

Security Monitor

COURTNEY MAYES

Health Science Coordinator

ERIC MCCLENDON

Assistant Director, STC

FRANCES MILLIAN

Instructor, Cosmetology

JANET MINTON

Aide, ACE

BILL MOUSSEAU

Instructor, Carpentry

MARK MULLEN

Instructor, Automotive Service Technology
1 2 > showing 1 - 100 of 140 constituents